Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Z naturą za pan brat - 2019

Treść

Zapraszamy do udziału w projekcie " Z naturą za pan brat".

Sczegóły na plakacie oraz w zasadach udziału w projekcie.


 

Gminny Ośrodek Kultury w Ropie w środę 6 lutego rozpoczął realizację projektu „Z naturą za pan brat” dofinansowanego ze środków programu „Na dobry początek!” Fundacji BGK. Na pierwszych zajęciach, które odbyły się w Sali Gminnego Przedszkola w Ropie koordynator projektu Sabina Laskoś wyjaśniła zgromadzonym rodzicom założenia projektowe i etapy jego realizacji. W  spotkaniu dla rodziców wzięły udział Panie, które prowadziać będą warsztaty dla dzieci i rodziców – Magdalena Kuś, Ania Horoszko i Hania Czuchta.

Wprowadzeniem do projektu były zajęcia dla rodziców na temat „Wpływ przyrody i natury na życie dziecka” poprowadzone przez Panią Magdalenę Kuś, z wykształcenia leśnika z doświadczeniem w edukacji przyrodniczej dla dzieci i dorosłych, które zdobyła pracując w Magurskim Parku Narodowym oraz prowadząc firmę „Z barwinkiem”.  Pani Magdalena w fachowy ale bardzo ciekawy sposób z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej podzieliła się swoją wiedzą z rodzicami. Podczas zajęć wyjaśniła dlaczego tak ważne jest aby dzieci miały jak najczęstszy kontakt z przyrodą, mogły swobodnie bawić się na łonie przyrody. Dla najmłodszych bezpośredni kontakt z przyrodą umożliwia wszechstronny rozwój. Jest to nauka poprzez bezpośrednie doświadczenie wyzwalająca kreatywność w dzieciach oraz budująca ich samodzielność.

Podczas zajęć nie brakło wspólnego dialogu prowadzącego z rodzicami i porównań jak dzieci bawiły się kiedyś a jak to wygląda obecnie, gdzie świat wirtualny coraz bardziej wkrada się w nasze życie. Poruszony został ważny problem, który obecnie przybrał nazwę „syndromu deficytu natury” . Badania potwierdzają, że większość zaburzeń  rozwojowych i emocjonalnych dzieci (jak deficyty uwagi, niezgrabność ruchowa, otyłość, nieprawidłowości integracji sensorycznej, niski poziom kompetencji społecznych i komunikacyjnych a nawet depresja, nerwice) ma podłoże w braku bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Niestety obecnie czas spędzany na tzw. świeżym powietrzu skraca się coraz bardziej. Ma to negatywne skutki, w szczególności dla młodych, rozwijających się organizmów dzieci. Pani Magdalena starała się „odczarować” świat przyrody, który często dla rodziców małych pociech jawi się jako niebezpieczny.  Zaprezentowała rodzicom w jaki sposób bawić się z dziećmi na łonie natury, by zarówno to była zabawa jak i edukacja. Podczas kolejnych miesięcy będziemy wspólnie pracować z dziećmi i rodzicami, tworzyć hotel i domki dla owadów zapylających, sadzić rośliny miododajne, zbierać zioła, wędrować łąkami, polami i lasami oraz robić wiele innych,  ciekawych rzeczy.

 

Pierwsze zajęcia w ramach projektu dla dzieci pt. „Więcej niż miód – co zawdzięczamy pszczołom” poprowadziła Pani Ania Czuchta. Warsztaty dla najmłodszych prowadzone były w formie zabawy a zarazem  wprowadzały najmłodszych w tematykę ekologii i życia pszczół. Pani Ania w ciekawy sposób  opowiadała o tajnikach życia tych owadów. Dzieci wykonały taniec pszczół i dowiedziały się w jaki sposób komunikują się te owady – właśnie poprzez taniec. Ponadto miały okazję do spróbowania produktów pszczelich, w tym różnych rodzajów miodów oraz pyłku pszczelego. Nic nie uczy bardziej jak dobra zabawa.

A w przyszłym tygodniu zapraszamy  najmłodszych i ich rodziców do GOK na warsztaty rodzinne „Budujemy dom dla owadów zapylających”

 

 

 

87928