Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Mądrzy Cyfrowi - 2019

Treść

 


 

 

Gminny Ośrodek Kultury w Ropie przystąpił do realizacji Programu Mądrzy Cyfrowi.

Zapraszamy młodzież do udziału w tym Programie. Szczegóły na plakacie.


 

 Za nami pierwsze dni realizacji Programu Mądrzy Cyfrowi. Młodzież z Gminy Ropa podczas zajęć, korzystając z narzędzi cyfrowych a także analogowych, opracowuje swoje pomysły na zmianę społeczną. Ponadto warsztaty są okazją do poznawania wartości moralnych potrzebnych w życiu online i ofline.

Dotychczas omawialiśmy wartości takie jak szczcunek, mądrść, życzliwość oraz wolność. Pracowaliśmy z wykorzystaniem narzędzi - Dokumenty Google i na Dysku Google a także aplikacji Canva. Tworzyliśmy własne pomysły na projekt społęczny z wykorzystaniem burzy mózgów. Uczyliśmy się empatii tworząc obraz persony. Uczestnicy programu wzięli także udział w wyjeździe integracyjnym do Regietowa, gdzie wspólnie bawili się na kuligu.

 
 


 

Za nami 5-dniowe warsztaty w ramach programu Mądrzy Cyfrowi a przed nami praca nad projektami społecznymi, których podstawowe założenia młodzież z Gminy Ropa opracowała na zajęciach.
Na kolejnych zajęciach było kreatywnie, intensywnie i twórczo. Rozmawialiśmy o wartościach potrzebnych w życiu - odpowiedzialności i odwadze cywilnej. Młodzież analizowała potrzeby i problemy, które widzą w lokalnym środowisku. Pomysły na realizację wyzwań grup projektowych zostały zwizualizowane z użyciem flipcharta, postisów i długopisów a następnie z wykorzystaniem tablicy w aplikacji Padlet. Za pomocą analizy wpływu i wysiłku, który trzeba włożyć w każdy pomysł i burzy mózgów każda z grup rozpoczęła tworzenie prototypu pomysłu na zmianę. Pracę nad pomysłami młodzi kontynuowali w ostatni dzień warsztatowy w aplikacji Tfinglink.
W planach jest akcja społeczna - "Dobro wspólne jest dobrem nas wszystkich - Stop niszczeniu przystanków" oraz "Klub przygody młodych - Eu-Ropa Travel". Pomysły te wynikają z zauważonych potrzeb i diagnozy w lokalnym środowisku. Młodzież będzie próbować urzeczywistnić te pomysły w najbliższych miesiącach.

 Młodzi z Ropy kontynuują pracę nad projektami społecznymi w ramach Programu "Mądrzy Cyfrowi".
W dniu dzisiejszym chłopcy z grupy - Młodzi Aktywni z Ropy uszczegółowiali rozwiązania w projekcie "Dobro wspólne jest dobrem wszystkich nas - Stop niszczeniu przystanków". Mieli okazję spotkać się z Panem Karolem Górskim, wójtem gminy Ropa i przedyskutować pomysł na akcję społeczną oraz pomysły na ciekawe rozwiązania na przystankach. Bartosz, Karol i Kacper w rozmowie z Panem wójtem, przedyskutowali pomysł akcji społecznej. W rozmowie będącej "burzą mózgów" wykreował się pomysł na przystankowe kieszenie na plakaty i ogłoszenia. Chłopcy w najbliższym czasie czeka intensywna praca nad projektem. Trzymamy kciuki.

A podczas kolejnych spotkań Młodzi Aktywni z Ropy zamówili kieszeń na ulotki, która w planie ma zostać zamontowana na jednym z przystanków w centrum Gminy Ropa. Zobaczymy, czy nie zostanie ona zdewastowana (jak np. rozkład jazdy) i czy spełni ona swoje zadanie. Być może takie kieszenie zawisną też na innych przystankach w Ropie jak sprawdzi się ich funkcjonalność.

Ponadto chłopcy opracowali plakat i ulotkę, która ma propagować odpowiedzialną postawę innych w przypadku wandalizmu oraz zwrócić na uwagę mieszkańców gminy na aspekt dobra wspólnego, i potrzeby troski o nie każdego z nas.

Ulotki chłopcy rozpropagowali na przystanku w zawieszonej na przystanku kieszeni, która się okazała idealnie stworzona pod ten przystanek oraz rozpropagowali wśród mieszkańców Gminy wrzucając je do skrzynek pocztowych.

Zapraszamy na fotorelację:

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

88244