Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Warsztaty wykonywania pisanek

Treść

Warsztaty wykonywania tradycyjnych pisanek 

Pisanki

Święta Wielkanocne już od wielu pokoleń są symbolem radości i narodzin. Z ich obchodami wiąże się mnóstwo tradycji, które w wielu regionach Polski kultywowane są do dnia dzisiejszego. Jedną z nich jest malowanie pisanek. Jest to obrzęd znany już w czasach starożytnych.

Pierwsze pisanki wykonywane były w Polsce poprzez malowanie na jajku gorącym woskiem, a następnie zanurzane w barwniku. Bardzo popularną metodą było również drapanie w skorupkach przy użyciu rozmaitych narzędzi takich jak igły, koziki, szpilki czy szydełka. Pisanka taka nosiła nazwę drapanki lub kraszanki. Gotowanie jajek w wodzie z dodatkiem ochry lub cebuli nadawało im natomiast brązowe lub czerwone odcienie.

Na Łemkowszczyźnie i Pogórzu ozdabiano pisanki techniką batikową. Polega ona na ozdabianiu pisanek woskiem i ścieraniu go. Do tego celu używano wosku pszczelego. Bardzo ładne pisanki wykonuje się na lekko ciepłych jajkach. Wówczas kreseczka wzoru rozpływa się tak ładnie na tej ciepłej skorupce. Jest to szpilkowa technika dająca wzory - łezki.
Drugą, późniejszą, bardzo rozpowszechnioną techniką ozdabiania pisanek było wyskrobywanie wzorów na zafarbowanym jajku. Pisanka ma wtedy tylko jednokolorowe tło i białe wzory. Jest to bardzo pracochłonna technika.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów

 

87928