Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Warsztaty wykonywania palm wielkanocnych

Treść

Warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych

 

Palma wielkanocna

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu. 

W miejscowości Ropa tradycja wykonywania i święcenia palm wielkanocnych ma długą tradycję. Obecnie kultywuje się ją min. poprzez konkurs palm organizowany przez gminny Ośrodek Kultury w Ropie. Poświęcone palmy pali się w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. W tradycji Pogórzańskiej poświęcone palmy wbija się w pole, by plony były dorodne.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z realizacji warsztatów


 

93158