Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Podsumowanie projektu ENERGIA TRADYCJI

Treść

Wczoraj (czwartek, 28 października 2021r.) miało miejsce podsumowanie projektu „Energia Tradycji”, który Gminny Ośrodek Kultury w Ropie realizował od wakacji, a także premiera filmu o tym samym tytule, który był zwieńczeniem wszystkich działań projektowych oraz taką „wisienką na torcie”, którego smakowaliśmy miesiąc temu podczas Jarmarku Św. Michała. Mowa oczywiście o spektaklu „Ciocia na wydaniu”.

Film można oglądnąć na naszym kanale YOUTube - ENERGIA TRADYCJI 

Na podsumowanie zaprosiliśmy władze gminy, uczestników projektu, realizatorów produkcji filmowej oraz naszych wspaniałych aktorów i ich rodziny, aby wspólnie obejrzeć premierę filmu „Energia Tradycji”, ukazującego kulisy powstawania spektaklu, którego emocje zostaną z nami na długo... Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Ropa Karol Górski, Przewodniczący Rady Gminy Ropa Bogusław Łukaszyk, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Maria Białoń, Radni Gminy, realizatorzy produkcji filmowej: pan Robert Kumorkiewicz i pan Piotr Piotrowski, członkowie Regionalnego Zespołu Okaryna i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Ropie.  Niestety nie każdy z zaproszonych gości mógł do nas dotrzeć, ale wierzymy, że nieobecni oglądali premierę filmu w tym samym czasie na naszym kanale YouTube.

Sercem i duchem z pewnością obecny był wczoraj z nami reżyser spektaklu – Krzysztof Pomietło, od którego, po transmisji filmu online, dostaliśmy piękną wiadomość,  którą dziś pragniemy Państwu przytoczyć:

„.. chciałem pogratulować tak profesjonalnego przeprowadzenia projektu, od osób piszących, po wykonawców , organizatorów oraz osoby które zakończyły całość, tak świetnie zrobionym dokumentem. Brawo Robert! Chciałbym raz jeszcze pogratulować wszystkim Aktorom za zaangażowanie podczas prób, za zaufanie do mnie jako osoby która była tylko po to, aby odkopać Diament w każdym z Artystów i w połączeniu sił z panią Sabinką nadać mu blasku. Energia Tradycji wystartowała na nowo właśnie w Jarmark Św. Michała na placu przy pięknym dworze w Ropie. Cały wysiłek, oddanie i zaangażowanie wszystkich udowodniło, że człowiek jest istotą ponadczasową, i to co zostawi po sobie, będzie zawsze odkrywane przez inne pokolenia. Dlatego jak powiedziała pani Alfredzia, cyt. "Jak to przejdziemy to nic nas już nie złamie” ("to" w sensie Premiera spektaklu). A mnie się wydaje, że "to" uruchomiło właśnie Energię Tradycji, która zaczyna się na nowo rozwijać w tak pięknym miejscu, z tak cudownymi i oddanymi Ludźmi…” .

Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom i realizatorom projektu, instruktorom, aktorom, tancerkom, dziewczynkom wijącym wianki, obsłudze spektaklu, panu Januszowi Szotowi oraz Tobiaszowi Pokrzykowi za udostępnienie placu i pomieszczeń w Dworze, a także paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy za przygotowanie pysznych, tradycyjnych prołziaków na podsumowanie projektu.

 

KILKA SŁÓW O PROJEKCIE „OD STRONY KUCHNI”…

Celem tego projektu było zaproszenie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych do wspólnego poznawania tajników sztuki teatralnej oraz stworzenia spektaklu pod okiem profesjonalnego reżysera – pana Krzysztofa Pomietło  z Teatru Nowego w Nowym Sączu.

Uczestnicy szybko zadecydowali, że odegrają sztukę „Ciotka na wydaniu” Józefa Blizińskiego i od tego czasu regularnie spotykali się w GOK, aby ćwiczyć swoje role. Wiele godzin nauki, ćwiczeń i prób wydało swoje owoce, bo amatorska grupa teatralna „TAK, JEST!” na premierze spektaklu, zagrała jak profesjonalna grupa aktorów na deskach teatru.

Dodatkowo, o czym warto wspomnieć, na potrzeby spektaklu powstała piękna piosenka, pt. „Teatr dziejów Ropy”, do której słowa napisała Marta Domek, a muzykę - Jakub Cetnarowski. Słowa piosenki nie są przypadkowe, ponieważ za ich znaczeniem kryje się historia, która zatoczyła pewien krąg... Blisko 90  lat temu w Ropie, mieszkańcy również zawiązali amatorską grupę teatralną i w budynku starej mleczarni mieli swoje miejsce spotkań.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie do naszej piosenki powstanie również teledysk. Jeśli tak się stanie, nie omieszkamy się tym pochwalić 😊

Kolejną ciekawostką jest sama nazwa grupy „Tak, jest!”, która powstała…przez przypadek! Tak jest! Bo kiedy to grupa na Messengerze zastanawiała się nad nazwą dla zespołu, padły takie słowa, ale zupełnie w innym kontekście 😊 I tak oto krótka odpowiedź na zadane wcześniej pytanie stała się nazwą dla amatorskiej grupy teatralnej. Ale jak to mówią, nie ma przypadków… Tak było, tak jest i tak musi być, musi trwać dalej!

76362