Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Letnie inspiracje z haftem i koronką

Treść

Lato już za nami, przed nami długie jesienne wieczory, które sprzyjają pracy spod znaku igły i szydełka.
Latem, podczas cotygodniowych spotkań w projekcie „Hafty i koronki wsi Beskidu Niskiego" także wiele się działo. Umiejętności uczestniczek w zakresie haftu i szydełka coraz bardziej się rozwijają. Zaczęliśmy pod okiem naszej Mistrzyni, pani Lucyny pracę z szydełkiem. Nadal kontynuujemy też prace z igłą.
A inspiracji nie brakuje, czerpiemy je z wizyt studyjnych min. w lokalnych skansenach i muzeach. Dzięki życzliwości  , mogliśmy zobaczyć wiele dzieł, które wyszły spod rąk dziewczyn i kobiet, które kiedyś tworzyły w Beskidzie Niskim wspaniałe hafty i koronki.

I tak, dzięki tej wizycie powstał pomysł na odtworzenie wzoru na zazdrostkę, która liczy sobie co najmniej 125 lat. Pani Lucyna podjęła się tego dzieła i rozrysowała wzór, a także wykonała zazdrostkę z użyciem nieco innych, współczesnych nici.

Letnia przyroda zainspirowała niektóre uczestniczki do jej podpatrzeni i odwzorowania jej piękna. Powstały i powstają, tak jak kiedyś, kiedy to na naszych terenach dominowały wzory roślinne zarówno w strojach jak i przedmiotach użytkowych, haftowane dzieła inspirowane naturą w nowoczesnym wydaniu.
Mierzymy się także z obrusami, które na wzór naszych babć ręcznie obrabiamy a potem dorabiamy szydełkowe zakończenia. Niektóre z nas już wiedzą, że lepiej się im pracuje z igłą i nitką, część z nas woli szydełko i kordonek. Twórcza praca motywuje do coraz nowych pomysłów i realizacji.
 
Zapraszamy do fotogaleriiz realizowanych warsztatów.
76144