Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

WYJAZDY EDUKACYJNE

Treść

W czerwcu intensywnie ruszyliśmy z realizacją projektu "MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA Z FOLKLOREM, RĘKODZIEŁEM I KULINARIAMI".

A działamy w wielu obszarach poznając naszą lokalną kulturę - taniec, muzykę, gwarę, rękodzieło, hafty, zioła, kulinaria. Ostatnia sobota upłynęła nam pod znakiem integracji i edukacji. W dużej grupie - zarówno dorosłych, młodzieży i dzieci wyruszyliśmy w podróż do Bolestraszyc i Przemyśla. Poznawaliśmy rodzimą florę (i tę nieco egzotyczną) w bolestraszyckim arboretum a także zabytki Przemyśla. Pogoda sprzyjała poznawaniu pięknych zakątków Podkarpacia.

Warsztatowo działamy mocno, angażując się międzypokoleniowo. Odkrywamy wiele z dawnych tradycji, a także zdobywamy nowe umiejętności. Cieszymy się, że tak chętnie uczestniczycie w tych spotkaniach i wspólne staramy się przywrócić cząstkę naszego dziedzictwa.


Edukacja, warsztaty, koncerty i zabawa to niezawodna metoda przyswajania wiedzy przez najmłodszych i tych nieco starszych.

Sobotnia pogoda sprzyjała naszemu wyjazdowi do pobliskiego Nowego Sącza, który w zeszłym tygodniu zaoferował nam wspaniała ucztę muzyczno- taneczną w ludowym wykonaniu dzieci i młodzieży z całego świata w postaci Święto Dzieci Gór / Festival of the Children of Mountains

Preludium do wieczornego koncertu była wizyta w Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu. Mieliśmy okazję pospacerować po Skansenie z Panią przewodnik i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o żyjących na terenie Sądecczyzny narodach, grupach etnicznych i etnograficznych. A na warsztatach z Panią Elżbietą Piwowar, każdy uczestnik wykonał własnoręcznie bibułowy kwiat. Wizytę w tym przepięknym i ciekawym Skansenie warto polecić każdemu, kto chce się dowiedzieć o życiu swoich przodków, a także zapoznać się z dawną architekturą wiejską naszych terenów.

Wieczorny finałowy koncert 31 Święta Dzieci Gór w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim przyniósł wiele pozytywnych emocji. Wielu z uczestników wyjazdu po raz pierwszy wzięło udział w tak dużym koncercie, w którym występowały zespoły ludowe z Polski i całego świata. Było barwnie, egzotycznie, kolorowo i edukacyjnie, zwłaszcza dla tych, którzy tańczą i śpiewają w naszym ropskim, pogórzańskim zespole.


Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu to ciekawe etnograficznie a także krajobrazowo miejsce na mapie Sądecczyzny. Wczoraj wraz z dorosłą grupą uczestników projektu mieliśmy okazję pospacerować z Panią przewodnik po Parku a także Miasteczku Galicyjskim, które oddają klimat wsi i miasteczek Galicji z przełomu XIX i XXw. Mieliśmy okazję poznać szczegóły z życia grup etnograficznych zamieszkujących te tereny - Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich i niemieckich kolonistów. Naszej wyprawie towarzyszyła piękna, jesienna pogoda, moc ciekawych informacji oraz miła atmosfera.


Nasze wyjazdy edukacyjne w ramach projektu zakończył spektakl teatralny "Wstyd", któy wraz z uczestnikami projektu obejrzeliśmy podczas Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. Świetna obsada i gra aktorska na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzięki realizacji różnorodnych wyjazdów edukacyjnych w ramach projektu mieliśmy okazję doświadczyć wielu ciekawych wydarzen, poznać nowe miejsca, dowiedzieć się wiele o kulturalnyc atrakcjach regionu.

123272