Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

NARODOWE CZYTANIE 2023 - RELACJA

Aktualności

Treść

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się we środę, 6 września przed Dworem w Ropie. To już dwunasta odsłona ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Parę Prezydencką. W tym roku lekturą Narodowego Czytania była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść ta ukazała się w 1888 roku. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wprowadzającego w tematykę utworu. Następnie odbył się koncert grupy „Ruty Uwite”, która zaprezentowała stare pieśni nawiązujące do czytanej lektury. Po koncercie, zaproszeni goście przeczytali wybrane fragmenty „Nad Niemnem”. W tym roku wśród czytających obecni byli: Wójt Gminy Ropa - pan Karol Górski, skarbnik Gminy Ropa - pani Renata Lisowicz, przewodniczący Rady Gminy Ropa - pan Bogusław Łukaszyk, Dyrektor ZSzP nr 1 w Ropie - pani Anna Maczuga, pieśniarka - Julia Doszna, uczennica kl. VII b - Emilia Ćwiklik oraz uczeń kl. VII b - Kacper Szczecina.

Serdecznie dziękujemy lektorom oraz wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu, a także gorąco zachęcamy do lektury „Nad Niemnem”. Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania!

95873