Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

JARMARK ŚW. MICHAŁA ZA NAMI

Aktualności

Treść

W niedzielę (25 września 2022 r.) odbyła się coroczna impreza „Jarmark Św. Michała”, organizowana z okazji święta patronalnego naszej parafii.

Z powodu deszczowej pogody towarzyszącej nam przez kilka dni przed imprezą, część artystyczna, wstępnie planowana przy Ośrodku Pracy Twórczej „Hyblówka”, przeniesiona została na teren dworski. To właśnie tam w tym roku na naszej scenie prezentowały się zespoły. Część artystyczną rozpoczął wspólny występ połączonych na tę okoliczność zespołów, tj. naszego miejscowego, działającego przy GOK Regionalnego Zespołu Okaryna oraz częścią Zespołu Regionalnego "Spod Pustek" wraz z kapelą ludową, działających przy GOK w Łużnej. Program powstał pod kierunkiem instruktora zespołów - pani Renaty Tarsy, w ramach dobrej współpracy naszych instytucji kultury. W dalszej części przed publicznością zaprezentowała się kapela folkowa "Opa Cupa z Rzeszowa, a na zakończenie imprezy - młody zespół "Sami Swoi" z Bobowej

Oprócz sceny na placu dworskim rozstawione były stoiska wystawienniczo-handlowe z różnego rodzaju asortymentem, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie i jak to na jarmarkach bywa, było pięknie i kolorowo, ale nie tylko dlatego, że jesienne barwy wkradły się już w otaczającą nas przyrodę.

Dużą atrakcją dla dzieci był konkurs zbierania grzybów, bo i pora grzybobrania właśnie trwa. Dzieci za zadanie miały zebrać jak najwięcej grzybków muchomorków, ale już uspokajamy, że chodziło o małe styropianowe grzybki z charakterystycznymi czerwonymi kapelusikami w białe kropeczki, które zostały ukryte w obrębie placu imprezy. Wszystkie te grzybki zostały odnalezione w bardzo szybkim czasie, a dzieci, które miały dodatkową atrakcję z szukania "jesiennych skarbów" otrzymały nagrody.

Dodatkowo w Ośrodku Pracy Twórczej „Hyblówka” zrealizowana została prelekcja pt. „Sztuka z duszą skrzydlatą – wizyta u gospodarza, czyli opowieść o lutnictwie i lutniku z Ropy”, przeprowadzona przez panią Katarzynę Bednarz. Pani Katarzyna jest z zawodu lutnikiem, w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o skrzypcach Antoniego Hybla i wyjaśniła, dlaczego skrzypce naszego lokalnego artysty były tak fenomenalnym wynalazkiem. Mieliśmy również okazję zobaczyć, jak wygląda dusza, którą stworzył Hybel, a nawet usłyszeć różnicę pomiędzy brzmieniem skrzypiec z duszą standardową, stosowaną powszechnie, a duszą skrzydlatą Antoniego Hybla. Na skrzypcach zagrała dla nas Julia Tomaśko - 12-letnia mieszkanka Ropy - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Gorlicach.

Po prelekcji, pani Katarzyna przeprowadziła warsztaty dla dzieci, podczas których poprzez zabawę uczestnicy mogli wczuć się w rolę lutnika i z pomocą prowadzącej wykonać swoje pierwsze eko-instrumenty.

Kolejnymi warsztatami dedykowanymi młodszym uczestnikom imprezy, były warsztaty z Krzysztofem Rodakiem (RoncziArt), który wprowadził dzieci w tajniki wykonania drewnianych breloczków w kształcie zwierzątek.

Dla dorosłych, organizatorzy przewidzieli i zrealizowali warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy zainspirowani naturą, odbijali jesienne liście na płóciennych torbach. Zajęcia te poprowadziła pani Anna Czuchta.

Całości towarzyszyła słoneczna pogoda, która (zważywszy na ulewne dni przed imprezą) udowodniła nam, że opatrzność nad nami czuwa!

 

Organizatorzy jarmarku składają serdeczne podziękowania wszystkim którzy uczestniczyli w czynnościach organizacyjnych. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów szkół z terenu gminy za oddelegowanie konserwatorów swoich placówek do przenoszenia sceny z bardzo podmokłego i grząskiego po kilkudniowych opadach placu Hyblówki na plac dworski. Dziękujemy panom konserwatorom oraz pracownikom gospodarczym Urzędu Gminy za sprawne przygotowanie całego terenu imprezy przy dworze oraz jego demontażu po jarmarku.

Gorąco dziękujemy również księdzu Proboszczowi Stanisławowi Porębskiemu za wypożyczenie ławek z sali teatralnej kościoła.

Nasze podziękowanie kierujemy również do właścicieli wszystkich stoisk, realizatorów warsztatów, występujących na scenie zespołów oraz wszystkich uczestników jarmarku.

76144