Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Święto Plonów

Treść

 

Tegoroczne obchody "Święta Plonów odbyły się tradycyjnie 15 sierpnia i były zupełnie inne niż to bywało w długoletniej tradycji tego wydarzenia, przede wszystkim bardzo skromne i ze zrozumiałych względów bez imprez towarzyszących.  W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV- 2 (który niestety, dotarł również na teren naszej gminy) imprezy dożynkowe w całym regionie zostały odwołane, lub maksymalnie ograniczone - jedynie do uroczystości kościelnych. Gminny Ośrodek Kultury w uzgodnieniu z Wójtem Gminy podjął decyzję o organizacji tego wydarzenia, ale właśnie w bardzo skromnym zakresie bez korowodu dożynkowego, obrzędów z przekazaniem wieńców, występów artystycznych zabawy plenerowej i całej oprawy. Uroczystość rozpoczęła się na placu kościoła Parafialnego pw. M.B. Wspomożenia Wiernych odśpiewaniem przez regionalny zespół "Okaryna" tradycyjnej pieśni dożynkowej "Plon niesiemy plon" i poświęceniu dwóch przyniesionych wieńców: jeden przez grupę obrzędową zespołu "Okaryna" - wieniec wykonany przez Seniorów uczestniczących w zajęciach GOK, panią Lucynę Domek oraz pracowników GOK, drugi mały wieniec przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie - autorstwa pani Janiny Klehr wraz z rodzicami. Główną częścią obchodów "Święta Plonów" była msza św. w intencji rolników o urodzaj i łaskę Bożą - nabożeństwo z oprawą artystyczną w wykonaniu kwartetu: Aleksandra Dudra, Magdalena Koszyk, ks. Marcin Bukowiec i Jakub Cetnarowski.
Po mszy  św. odbyło się symboliczne przekazanie wieńca rolnikom w podziękowaniu za całoroczny trud w oracji wygłoszonej przez Przewodniczącą miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, p. Alfredę Pierzchała. Uroczystość zakończyły wystąpienia: Wójta Gminy Karola Górskiego i Proboszcza Parafii, ks. Dziekana Stanisława Porębskiego.

Dzień 15 sierpnia to również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane w tradycji ludowej świętem Matki Boskiej Zielnej, związanym z tradycją święcenia ziół, kwiatów i płodów rolnych. Na tę okoliczność nasz GOK zorganizował (po raz pierwszy) konkurs ph. "Bukiet na Matki Boskiej Zielnej". Prace były przyjmowane na placu kościelnym po nabożeństwie dożynkowym. Do konkursu zgłoszono 33 bukiety. W trakcie oceny prac komisja Jury wyłoniła 3 pierwsze miejsca (I, II i III) oraz 7 wyróżnień.

<<Wyniki konkursu - kliknij tutaj>>

Dodatkowo, Gminny Ośrodek Kultury na bazie archiwalnych materiałów przygotował i opublikował w dniu 15 sierpnia film nawiązujący do tradycji dożynkowych w gminie Ropa (najstarszy zdobyty materiał sięga 1925 roku). Zapraszamy do oglądnięcia.

<<Link do filmu - kliknij tutaj>>

Tegoroczne obchody dożynek transmitowane były na żywo przez Gorlice tv. (materiał filmowy zawiera reklamy)

 

Galeria zdjęć

54840