Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Treść

Gminne Obchody Konstytucji 3 Maja odbyły się w sobotę 2 maja w dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ropie została odprawiona msza święta o potrzebne łaski dla Ojczyzny z intencji Karola Górskiego, wójta gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie.

Mszy świętej przewodniczył dziekan i proboszcz naszej parafii, ks. Stanisław Porębski. Święto Konstytucji 3 Maja łączy się ze świętem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.  Mówił o tym w homilii ks. Porębski przypominając, że jest ono pamiątką lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza, który w 1656 r. w trudnym czasie potopu szwedzkiego zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski. Przypomniał, że losy naszej Ojczyzny nierozerwalnie związane  są z postacią Matki Bożej, a w dzisiejszym trudnym czasie epidemii i zagrożenia dla zdrowia i życia wielu ludzi tak ważne są słowa, które widnieją na obrazie Matki Bożej Licheńskiej „Królowo Polski udziel pokoju dniom naszym”.

Po uroczystej Mszy Św. głos zabrał Karol Górski, wójt gminy, który przypomniał o Konstytucji 3 Maja i jej wadze dla późniejszych losów Polski. Zaakcentował, że suwerenność nie jest dana raz na zawsze i to na nas spoczywa obowiązek dbałości o Ojczyznę. Odbył się także krótki koncert słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież, ks. Marcina Bukowca i Jakuba Cetnarowskiego, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Polski.

 

 

54840