JARMARK ŚW. MICHAŁA

Treść 

RELACJA 

JARMARK ŚW. MICHAŁA w tegorocznej edycji wybrzmiał w ludowym klimacie. Impreza organizowana jest od 2011 r., a od kilku lat, we współpracy z Fundacją Szlachetne Zdrowie, odbywa się w przepięknie odrestaurowanym zespole dworsko – parkowym w Ropie. 
    Jak co roku gościliśmy wielu wspaniałych ludzi: artystów,  rękodzielników i rzemieślników. W progi dworskiego gościńca przybyło wiele stoisk z unikatowym i niepowtarzalnym rękodziełem, rzemiosłem oraz pysznym jedzeniem. 
    Na scenie jako pierwszy wystąpił Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Wysowej Zdroju - Chór Galicyjski  z Wysowej Zdroju. 
Po nim wystąpiła grupa teatralna "TAK, JEST", działająca przy GOK w Ropie. Aktorzy pod kierunkiem Pani Ewy Matuły przygotowali scenkę obyczajową „Przysły kumy w nowiedziny”, w której powróciliśmy do naszych ludowych tradycji. Na scenie pięknie wystąpiły dla nas również dzieci z pieśniami i tańcem wraz z zespołem Okaryna, które chętnie zaangażowały się w tworzenie wspólnego repertuaru pod kierunkiem Pani Renaty Tarsy, a także młodzi muzycy ćwiczący pod okiem Pana Jakuba Cetnarowskiego. Występy te zrealizowane zostały w ramach projektu „Do źródeł tradycji”, który dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna oraz zrealizowano je na sprzęcie, który został zakupiony w ramach projektu "Nowe perspektywy rozwoju Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie".   


    Na zakończenie wysłuchaliśmy żywiołowego koncertu z muzyką lachowską i góralską w wykonaniu Kapela Cacani. 
    Imprezie towarzyszyły ciekawe warsztaty, prelekcje, konkursy. Dla nieco starszych odbyła się prelekcja “Skarby prosto z ula” przy stoisku Państwa Borzęckich oraz warsztaty: “Jesienny balsam do ust” i “Pachnące woreczki zdobione haftem”. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych, a także z wykonania własnego i niepowtarzalnego breloczka w jesiennym motywie. Malowały również jesienną zagrodę i wzięły udział w zabawie w grzybiarza i poszukiwanie oznak jesieni.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w przygotowaniu Jarmarku Św. Michała  a przybyłym gościom  za udział i gromkie  brawa. 
Do zobaczenia za rok!