DOŻYNKI GMINNE 2021
Treść
Dożynki to jedno z najpiękniejszych Świąt w naszej polskiej kulturze, to ludowe Święto Plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych oraz podziękowanie Bogu za obfite zbiory. W naszej gminnej tradycji Dożynki celebrujemy wraz ze Świętem Matki Boskiej Zielnej, czyli 15 sierpnia.
W tym roku Gminne Święto Plonów, zgodnie z tradycją, rozpoczęliśmy przejściem korowodu spod Urzędu Gminy pod Kościół Św. Michała Archanioła, gdzie ks. Proboszcz Stanisław Porębski dokonał poświęcenia wieńców, chlebów, kołaczy i wiązanek dożynkowych. Stamtąd korowód przeszedł do Kościoła pw. MBWW w Ropie, aby podczas Mszy Świętej dziękować Bogu za jego hojność i obfitość wszelkich dóbr.
W korowodzie uczestniczyli: OSP w Ropie, Kapela ludowa „Pogórzanie” z Gorlic, grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie, grupa obrzędowa zespołu „Okaryna”, Akcja Katolicka, gospodarze Dożynek z Wójtem Gminy Karolem Górskim i Przewodniczącym Rady Gminy – Bogusławem Łukaszykiem oraz honorowi goście.
Po uroczystej Mszy Świętej Korowód Dożynkowy przeszedł pod scenę plenerową przy stadionie sportowym w Ropie, gdzie przy akompaniamencie Kapeli „Pogórzanie” rozpoczęła się uroczystość obrzędowa i przekazanie chleba. Po uroczystościach Włodarze Gminy częstowali zgromadzonych pod sceną gości poświęconym kołaczem.
Ze sceny spłynęło wiele życzeń i podziękowań skierowanych w szczególności do rolników, za ich ciężką pracę, a podziękowania te płynęły od Wójta Karola Górskiego, Przewodniczącego Rady Gminy – Bogusława Łukaszyka, Proboszcza Parafii Ropa – ks. Stanisława Porębskiego oraz od zaproszonych na tę uroczystość gości: Posła na Sejm Jana Dudy, Poseł na Sejm Barbary Bartuś, Senatora Wiktora Durlaka, Starostę Powiatu Gorlickiego Marię Gubałę oraz Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu,
a zarazem byłego wójta Gminy Ropa Jana Morańdę.
Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną i na scenie dożynkowej pojawił się nietuzinkowy zespół OREADA, który dał wspaniały koncert w ludowo-rockowym stylu. Po koncercie można było zakupić płyty, zebrać autografy oraz porozmawiać z wykonawcami.
Po żywiołowym koncercie rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Robert. Wspólna zabawa trwała do północy.
Całości imprezy towarzyszyły atrakcje dla dzieci: dmuchańce, kule wodne, stoiska handlowe z balonami i lodami, stoisko z kuchnią regionalną od pań z Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Ropy oraz stoisko firmy Hotel Restauracja „Grodzka” z Biecza, stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i zabawkami.
Ponadto na terenie imprezy działały stoiska: Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań NSP, na którym spisało się 7 gospodarstw z terenu Gminy Ropa oraz stoisko, na którym pracownik Urzędu Gminy udzielał informacji na temat wniosków o przyznanie dofinansowania na realizację zadań, mających na celu modernizację systemów grzewczych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz termomodernizację budynków w ramach programu "Czyste Powietrze" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Kolejnym stoiskiem działającym w trakcie imprezy był mobilny punkt szczepień przeciwko Covid-19, zorganizowany przez Urząd Gminy i Niepubliczny Ośrodek Zdrowia GAMED w Ropie, gdzie 57 osób zaszczepiło się jednodawkową szczepionką firmy JOHNSON&JOHNSON.
Gminny Ośrodek Kultury w Ropie jako główny organizator, działający w imieniu Gminy Ropa dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji Dożynek:
- Parafia w Ropie - część sakralna Dożynek,
- OSP Ropa - zabezpieczenie korowodu i ppoż. na placu imprezy,
- Kapela Regionalna „Pogórzanie” z Gorlic - akompaniament do korowodu, obrzędu i występ,
- Zespół OREADA – koncert ,
- Grupy obrzędowe: zespół "Okaryna”, członkowie Akcji Katolickiej, grupa dzieci z opiekunką panią Janiną Klehr i rodzicami,
- DJ Robert Kowalski – obsługa nagłośnienia, świateł oraz prowadzenie zabawy tanecznej,
- Katarzyna Pustułka – obsługa konferansjerska,
- Firma „Myszkoland” z Gorlic -stoisko z parkiem rozrywki i animacjami dla dzieci,
- Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Ropy – przygotowanie degustacji kulinarnej dla gości,
- Pani Łucja Matuszyk z współpracownikami – przygotowanie poczęstunku,
- Firma Hotel Restauracja "Grodzka" z Biecza,
- Pracownicy gospodarczy urzędu gminy - pomoc w przygotowaniu placu imprezy,
- Firma „Vip Patrol” z Niepołomic - służby porządkowe porządkowe,
- Grupa Medyczna "Malta" z Krakowa - zabezpieczenie medyczne,
- Stoiska gastronomiczne i handlowe - dodatkowe atrakcje.