Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Wyjazd na spektakl teatralny do Bukowiny Tatrzańskiej

Treść

W środę, 11 grudnia 2019 r., wraz z przedstawicielami naszej gminy oraz uczestnikami zespołów regionalnych, wyjechaliśmy do Bukowiańskiego Centrum Kultury „DOM LUDOWY”, aby obejrzeć spektakl pt. „Damy i huzary” (w języku góralskim „Baby i dezertery”), w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej.

Na spektakl zostaliśmy zaproszeni przez Dyrektora „Domu Ludowego”, pana Bartłomieja Koszarka, który dodatkowo poprowadził dla nas warsztaty. Opowiedział na nich o teatrze i Domu Kultury oraz zaprezentował podhalańskie instrumenty muzyczne. Były to różne fujarki, od tych najmniejszych i najprostszych, po największy z nich - trombitę.

Spektakl, który publiczność nagrodziła brawami na stojąco to komedia Aleksandra Fredry dostosowana językowo i realiami do regionu Podhala.  

Ciekawostką jest, że teatr ten narodził się już 1923 r. i nosił nazwę „Teatr i Chór Włościański w Bukowinie pod Jaworzyną w Tatrach”.  Założony został z inicjatywy dwojga nauczycieli – Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, którzy  początkowo jednoczyli dzieci i młodzież szkolną, a później również dorosłych. Sam teatr działał w szkole, do czasu wybudowania Domu Ludowego.  

Zainteresowanie grupą teatralną wśród bukowian było tak duże, że przyjęcie do zespołu uwarunkowano posiadaniem własnego stroju góralskiego. Reżyserią i scenografią przedstawień zajmowała się Michalina Ćwiżewiczowa. Grano głównie sztuki pisane gwarą, pióra Wojciecha Brzegi czy Feliksa Gwiżdża, a także innych twórców literatury ludowej. Zespół szybko zyskał wielu sympatyków w całym regionie. W ciągu kilku lat swojej działalności wystawił ponad 20 premier teatralnych, stawiając sobie za cel wybudowanie Domu Ludowego – swojego miejsca pod Tatrami. 

Łatwo zatem przeliczyć, że teatr ten funkcjonuje już prawie od stu lat i do dziś dnia zrzesza amatorskie grupy teatralne - zwykle mieszkańców gminy Bukowiny Tatrzańskiej.  

Wyjazd zorganizowany został przez Gminę Ropa i Gminny Ośrodek Kultury w Ropie.  

 

4646